Zamierzasz rozpocząć uprawę ogórków? W takim razie przyda ci się kilka rad, które z całą pewnością ułatwią ci hodowlę. Nasiona ogórka powinniśmy wysiać około drugiej połowy maja. Dzięki czemu nie będą im groziły przymrozki, a gleba będzie się szybko nagrzewała. Dla bezpieczeństwa rzędy można przykryć agrowłókniną, która uchroni ich przed ewentualnym wychłodzeniem oraz zapewni im właściwą temperaturę do kiełkowania. Należy pamiętać, ze ogórki bardzo się rozrastają, dlatego należy im zapewnić odpowiednio duże odległości pomiędzy sadzonkami. Jak zawsze przed uprawą czegokolwiek należy przygotować miejsce pod wysiew warzyw. Ogórki cenią sobie miejsca, w których jest ciepło i słonecznie. Gleba powinna być próchnicza o odczynie zasadowym. Warto w roku poprzedzającym sianie warto wykonać wapnowanie ziemi. Można również dodatkowo zastosować nawożenie obornikiem. Obornik stanowi najlepszy z ekologicznych nawozów.

Aby otrzymać piękne zbiory warto zastosować płodozmian oraz odpowiednie sąsiedztwo dla ogórków. Optymalnie ogórki powinny być wysiewane przynajmniej 3 lata po warzywach dyniowych. Najlepiej siać je po pomidorach, burakach, ziemniakach, cebuli lub zbożu. Ogórki dobrze sąsiadują z koprem, kukurydza, pietruszką, grochem, selerem i słonecznikiem. To o co należy przede wszystkim dbać podczas rozkwitu roślin to zapewnienie warzywom odpowiedniej ilości wody. Dobrze jest podlewać ogórki wodą letnią, najlepiej wieczorową porą. To z czym muszą najczęściej borykać się hodujący ogórki, to choroby takie jak plamistość dyniowata, mączniak rzekomy oraz parch. Ogórek zwyczajny to roślina jednoroczna.

Uprawa ogórków kładzie nacisk przede wszystkim na tym, aby posadzić je w miejscu słonecznym. Ogórki słabo rosną w miejscach cienistych, pod drzewami i w glebie, która jest pokryta chwastami. Dlatego należy zapewnić jej nasłonecznioną glebę i regularne plewienie. Ogórek posiada wysokie wymagania cieplne. Zagrożeniem dla niego są nawet najmniejsze przymrozki. Dlatego najlepiej wysiać je już po tym zagrożeniu.